050AT1503SM
050AT1503SM
050AT1503SM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    050AT1503SM
  • Description
    WIREWOUND TOROIDAL INDUCTOR
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
150 µH Shielded Toroidal Inductor 2.33 A 100mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
050AT1503SM
Manufacturer Gowanda Electronics
Series ATSM
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core -
Inductance 150 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2.33 A
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 3MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.700" L x 0.670" W (17.78mm x 17.02mm)
Height - Seated (Max) 0.405" (10.28mm)