0603LS-391XJRC
0603LS-391XJRC
0603LS-391XJRC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0603LS-391XJRC
  • Description
    RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
  • Delivery Services
390 nH Unshielded Inductor 500 mA 510mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
0603LS-391XJRC
Material - Core Ceramic, Ferrite
Inductance 390 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 500 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 510mOhm Max
Q @ Freq 15 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 620MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max) 0.044" (1.11mm)