0603LS-392XJRC
0603LS-392XJRC
0603LS-392XJRC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0603LS-392XJRC
  • Description
    RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
  • Delivery Services
3.9 µH Unshielded Inductor 280 mA 1.6Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
0603LS-392XJRC
Material - Core Ceramic, Ferrite
Inductance 3.9 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 280 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.6Ohm Max
Q @ Freq 15 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 40MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.071" L x 0.050" W (1.80mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.044" (1.11mm)