1.5KE160A-B
1.5KE160A-B
1.5KE160A-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1.5KE160A-B
  • Manufacturer
    Diodes Incorporated
  • Description
    TVS DIODE 136VWM 219VC DO201
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Delivery Services
219V Clamp 6.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Quick Inquiry
1.5KE160A-B
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 136V
Voltage - Breakdown (Min) 152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package DO-201
Base Product Number 1.5KE160
Unidirectional Channels 1
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 1.5KE160A-AT/B 1.5KE160A-AT/TR13 1.5KE160A-B 1.5KE160A-E3/51
Part Number 1.5KE160A-AT/B 1.5KE160A-AT/TR13 1.5KE160A-B 1.5KE160A-E3/51
Manufacturer YAGEO YAGEO Littelfuse Inc. Vishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DO-201 136V 219V AUTO TVS DO-201 136V 219V AUTO TVS DIODE 136VWM 219VC DO201 TVS DIODE 136VWM 219VC 1.5KE