10C24-N250-DA
Manufacturer
ULTRAVOLT / Advanced EnergyDescription
DC DC CONVERTER 10000V 60W
Datasheet
DatasheetPackage
Module
Request for Quotation
10C24-N250-DA
lmages are for reference only.10C24-N250-DA
DC DC CONVERTER 10000V 60W
DatasheetModule
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 10000V 25mA 23V - 30V Input
10C24-N250-DA
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | ULTRAVOLT / Advanced Energy |
| Series | C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | High Voltage - Non-Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 23V |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage - Output 1 | 10000V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 25mA |
| Power (Watts) | 60 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| Efficiency | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Module |
| Size / Dimension | 9.25" L x 4.50" W x 2.03" H (235.0mm x 114.3mm x 51.6mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Approval Agency | CE, cURus |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | 10C24 |
| Voltage - Isolation | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 10C24-N250-DA-H | 10C24-N250-DAR | 10C24-N250-DAR-H | 10C24-N250 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DC DC CONVERTER 10000V 60W | DC DC CONVERTER 10000V 60W | DC DC CONVERTER 10000V 60W | DC DC CONVERTER 10000V 60W |