10C24-N250-DA-H
10C24-N250-DA-H
10C24-N250-DA-H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    10C24-N250-DA-H
  • Manufacturer
    ULTRAVOLT / Advanced Energy
  • Description
    DC DC CONVERTER 10000V 60W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module
  • Delivery Services
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 10000V 25mA 23V - 30V Input
Quick Inquiry
10C24-N250-DA-H
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series C
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type High Voltage - Non-Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 23V
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output 1 10000V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 25mA
Power (Watts) 60 W
Applications ITE (Commercial)
Features Heat Sink
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Efficiency -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Size / Dimension 9.25" L x 4.50" W x 2.43" H (235.0mm x 114.3mm x 61.8mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Approval Agency CE, cURus
Standard Number -
Base Product Number 10C24
Voltage - Isolation -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 10000V 60W DC DC CONVERTER 10000V 60W DC DC CONVERTER 10000V 60W DC DC CONVERTER 10000V 60W