120-202EAD-Q02
120-202EAD-Q02
120-202EAD-Q02
  • Delivery Services
NTC Thermistor 2k Cylindrical Probe, Glass
Quick Inquiry
120-202EAD-Q02
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Temperature Sensors - NTC Thermistors
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Series 120
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance in Ohms @ 25°C 2k
Resistance Tolerance ±20%
B Value Tolerance ±2.6%
B0/50 3442K
B25/50 -
B25/75 -
Operating Temperature -60°C ~ 300°C
Power - Max -
Length - Lead Wire 1.25" (31.80mm)
Mounting Type Free Hanging
Package / Case Cylindrical Probe, Glass
Base Product Number 120-202
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 120-202EAD-Q02 120-202EAD-Q03 120-202EAD-Q03 120-202EAG-Q01
Part Number 120-202EAD-Q02 120-202EAD-Q03 120-202EAD-Q03 120-202EAG-Q01
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description THERMISTOR NTC 2KOHM 3442K PROBE THERMISTOR NTC 2KOHM PROBE THERMISTOR NTC 2KOHM PROBE THERMISTOR NTC 2KOHM 3442K PROBE