125SH-A-07-TR
125SH-A-07-TR
125SH-A-07-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    125SH-A-07-TR
  • Manufacturer
    Adam Tech
  • Description
    CONN HEADER R/A 7POS 1.25MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 7 position 0.049" (1.25mm)
Quick Inquiry
125SH-A-07-TR
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Adam Tech
Series 125SH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Positions 7
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Friction Lock
Contact Length - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Post 0.087" (2.20mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.130" (3.30mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Brass
Insulation Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1A
Voltage Rating 250VAC
Mated Stacking Heights -
Contact Finish Thickness - Post -
Applications -
Base Product Number 125SH-A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 125SH-A-07-TR-SMT 125SH-A-07-TS 125SH-A-07-TS-SMT 125SH-A-02-TR
Part Number 125SH-A-07-TR-SMT 125SH-A-07-TS 125SH-A-07-TS-SMT 125SH-A-02-TR
Manufacturer Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN HEADER SMD R/A 7POS 1.25MM CONN HEADER VERT 7POS 1.25MM CONN HEADER SMD 7POS 1.25MM CONN HEADER R/A 2POS 1.25MM