125SH-A-07-TR-SMT
125SH-A-07-TR-SMT
125SH-A-07-TR-SMT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    125SH-A-07-TR-SMT
  • Manufacturer
    Adam Tech
  • Description
    CONN HEADER SMD R/A 7POS 1.25MM
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount, Right Angle 7 position 0.049" (1.25mm)
Quick Inquiry
125SH-A-07-TR-SMT
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Adam Tech
Series 125SH
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Positions 7
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Friction Lock
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.134" (3.40mm)
Contact Shape Rectangular
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Brass
Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled
Features Solder Retention
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Natural
Current Rating (Amps) 1A
Voltage Rating 250VAC