125SH-A-07-TS-SMT
125SH-A-07-TS-SMT
125SH-A-07-TS-SMT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    125SH-A-07-TS-SMT
  • Description
    CONN HEADER SMD 7POS 1.25MM
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 7 position 0.049" (1.25mm)
Quick Inquiry
125SH-A-07-TS-SMT
Series 125SH
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Positions 7
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Friction Lock
Contact Length - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.181" (4.60mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Brass
Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled
Features Solder Retention
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1A
Voltage Rating 250VAC