150D107X5020S2B
150D107X5020S2B
150D107X5020S2B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    150D107X5020S2B
  • Description
    CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL
  • Delivery Services
100 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20 V Axial
Quick Inquiry
150D107X5020S2B
Series TANTALEX™, 150D
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 20 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max) -
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code S
Ratings -
Features General Purpose
Failure Rate -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 150D107X5020S2BE3 150D107X5020S2T 150D107X5020S2TE3 150D104X0020A2B
Part Number 150D107X5020S2BE3 150D107X5020S2T 150D107X5020S2TE3 150D104X0020A2B
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL CAP TANT 0.1UF 20% 20V AXIAL