150D107X5020S2TE3
150D107X5020S2TE3
150D107X5020S2TE3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    150D107X5020S2TE3
  • Description
    CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL
  • Delivery Services
100 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20 V Axial
Quick Inquiry
150D107X5020S2TE3
Series TANTALEX™, 150D
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 20 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)