150D107X5020S2T
150D107X5020S2T
150D107X5020S2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    150D107X5020S2T
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
100 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20 V Axial
Quick Inquiry
150D107X5020S2T
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTALEX™, 150D
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 20 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max) -
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code S
Ratings -
Features General Purpose
Failure Rate -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 150D107X5020S2B 150D107X5020S2BE3 150D107X5020S2TE3 150D104X0020A2B
Part Number 150D107X5020S2B 150D107X5020S2BE3 150D107X5020S2TE3 150D104X0020A2B
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL CAP TANT 0.1UF 20% 20V AXIAL