161CMQ040
161CMQ040
161CMQ040
  • Delivery Services
Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 160A Chassis Mount TO-249AA
Quick Inquiry
161CMQ040
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 160A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 160 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 161CMQ040 161CMQ045 161CMQ045 161CMQ035
Part Number 161CMQ040 161CMQ045 161CMQ045 161CMQ035
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DIODE MOD SCHOTT 40V 80A TO249AA DIODE MOD SCHOTT 45V 80A TO249AA DIODE MOD SCHOT 45V 160A TO249AA DIODE MOD SCHOTT 35V 80A TO249AA