161CMQ045
161CMQ045
161CMQ045
  • Delivery Services
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 160A Chassis Mount TO-249AA
Quick Inquiry
161CMQ045
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 160A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 160 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case TO-249AA
Supplier Device Package TO-249AA
Base Product Number 161CMQ
Reverse Recovery Time (trr) -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 161CMQ040 161CMQ040 161CMQ045 161CMQ035
Part Number 161CMQ040 161CMQ040 161CMQ045 161CMQ035
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DIODE MOD SCHOT 40V 160A TO249AA DIODE MOD SCHOTT 40V 80A TO249AA DIODE MOD SCHOTT 45V 80A TO249AA DIODE MOD SCHOTT 35V 80A TO249AA