161CMQ045
161CMQ045
161CMQ045
lmages are for reference only.
  • Part Number
    161CMQ045
  • Manufacturer
    SMC Diode Solutions
  • Description
    DIODE MOD SCHOTT 45V 80A TO249AA
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-249AA
  • Delivery Services
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 80A Chassis Mount TO-249AA
Quick Inquiry
161CMQ045
Manufacturer SMC Diode Solutions
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 80 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 161CMQ040 161CMQ040 161CMQ045 161CMQ035
Part Number 161CMQ040 161CMQ040 161CMQ045 161CMQ035
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DIODE MOD SCHOT 40V 160A TO249AA DIODE MOD SCHOTT 40V 80A TO249AA DIODE MOD SCHOT 45V 160A TO249AA DIODE MOD SCHOTT 35V 80A TO249AA