1808JA250821FCTSP
1808JA250821FCTSP
1808JA250821FCTSP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1808JA250821FCTSP
  • Description
    CAP CER 820PF 250V C0G/NP0 1808
  • Delivery Services
820 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1808 (4520 Metric)
Quick Inquiry
1808JA250821FCTSP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Knowles Syfer
Series -
Capacitance 820 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings X2
Applications Safety
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Base Product Number 1808J
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 1808JA250821FCTSPU 1808JA250820FCTPY2 1808JA250820FCTSP 1808JA250820FCTSPU
Part Number 1808JA250821FCTSPU 1808JA250820FCTPY2 1808JA250820FCTSP 1808JA250820FCTSPU
Manufacturer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 820PF 250V C0G/NP0 1808 CAP CER 82PF 250V C0G/NP0 1808 CAP CER 82PF 250V C0G/NP0 1808 CAP CER 82PF 250V C0G/NP0 1808