1808Y2500682FCT
1808Y2500682FCT
1808Y2500682FCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1808Y2500682FCT
  • Description
    CAP CER 6800PF 250V C0G/NP0 1808
  • Delivery Services
6800 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1808 (4520 Metric)
Quick Inquiry
1808Y2500682FCT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)