1808Y2500682JDT
1808Y2500682JDT
1808Y2500682JDT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1808Y2500682JDT
  • Description
    CAP CER 6800PF 250V X7R 1808
  • Delivery Services
6800 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Quick Inquiry
1808Y2500682JDT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination, High Temperature
Ratings -
Applications High Reliability, Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)