1808Y2500682GCT
1808Y2500682GCT
1808Y2500682GCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1808Y2500682GCT
  • Description
    CAP CER 6800PF 250V C0G/NP0 1808
  • Delivery Services
6800 pF ±2% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1808 (4520 Metric)
Quick Inquiry
1808Y2500682GCT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Failure Rate -
Base Product Number 1808Y
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 1808Y2500682GCT 1808Y2500682FCT 1808Y2500682JCT 1808Y2500682JDT
Part Number 1808Y2500682GCT 1808Y2500682FCT 1808Y2500682JCT 1808Y2500682JDT
Manufacturer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 6800PF 250V C0G/NP0 1808 CAP CER 6800PF 250V C0G/NP0 1808 CAP CER 6800PF 250V C0G/NP0 1808 CAP CER 6800PF 250V X7R 1808