1XC0394-2T0-10
1XC0394-2T0-10
1XC0394-2T0-10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1XC0394-2T0-10
  • Manufacturer
    Laird-Signal Integrity Products
  • Description
    FIXED IND 6UH 19A 4 MOHM TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Horizontal Cylinder
  • Delivery Services
6 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 19 A 4mOhm Radial, Horizontal Cylinder
Quick Inquiry
1XC0394-2T0-10
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Laird-Signal Integrity Products
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 6 µH
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 19 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 4mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal Cylinder
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.181" L (16.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 1XC0394-2T0-10 1XC0394-0T0-10 1XC0394-0T0-10 1XC0394-1T0-10
Part Number 1XC0394-2T0-10 1XC0394-0T0-10 1XC0394-0T0-10 1XC0394-1T0-10
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 6UH 19A 4 MOHM TH FIXED IND 15UH 9A 16 MOHM TH FIXED IND 15UH 9A 16 MOHM TH FIXED IND 10UH 12.5A 8.5 MOHM TH