20-6820-90T
20-6820-90T
20-6820-90T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    20-6820-90T
  • Manufacturer
    Aries Electronics
  • Description
    CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN
  • Delivery Services
20 (2 x 10) Pos DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Socket Tin Through Hole, Right Angle, Horizontal
Quick Inquiry
20-6820-90T
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Sockets for ICs-Transistors - IC Sockets
Manufacturer Aries Electronics
Series Vertisockets™ 800
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid) 20 (2 x 10)
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating 200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Mating Phosphor Bronze
Mounting Type Through Hole, Right Angle, Horizontal
Features Closed Frame
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post Phosphor Bronze
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Termination Post Length 0.145" (3.68mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 1.5 A
Contact Resistance -
Base Product Number 20-6820
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 20-6820-90 20-6820-90C 20-6820-90TWR 20-6810-90
Part Number 20-6820-90 20-6820-90C 20-6820-90TWR 20-6810-90
Manufacturer Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD