20-6823-90T
20-6823-90T
20-6823-90T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    20-6823-90T
  • Description
    CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN
  • Delivery Services
20 (2 x 10) Pos DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Socket Tin Through Hole, Right Angle, Horizontal
Quick Inquiry
20-6823-90T
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid) 20 (2 x 10)
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Termination Post Length 0.145" (3.68mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 1.5 A
Contact Resistance -
Base Product Number 20-6823
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 20-6823-90 20-6823-90C 20-6810-90 20-6810-90T
Part Number 20-6823-90 20-6823-90C 20-6810-90 20-6810-90T
Manufacturer Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN