20-6820-90TWR
20-6820-90TWR
20-6820-90TWR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    20-6820-90TWR
  • Description
    CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN
  • Delivery Services
20 (2 x 10) Pos DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Socket Tin Through Hole, Right Angle, Horizontal
Quick Inquiry
20-6820-90TWR
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid) 20 (2 x 10)
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Termination Post Length 0.145" (3.68mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 1.5 A
Contact Resistance -
Base Product Number 20-6820
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 20-6820-90 20-6820-90C 20-6820-90T 20-0501-20
Part Number 20-6820-90 20-6820-90C 20-6820-90T 20-0501-20
Manufacturer Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN CONN SOCKET SIP 20POS TIN