24IMS15-12-12-9
24IMS15-12-12-9
24IMS15-12-12-9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    24IMS15-12-12-9
  • Manufacturer
    Bel Power Solutions
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 12V 15W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    17-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 2 Output 12V 12V 700mA, 700mA 14V - 36V Input
Quick Inquiry
24IMS15-12-12-9
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Bel Power Solutions
Series Melcher IMS15 (15W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Isolated Module, Conformal Coated
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 14V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 700mA, 700mA
Power (Watts) 15 W
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 88%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 17-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number 24IMS15
Voltage - Isolation 1.7 kV