24IMS7-15-15-9
24IMS7-15-15-9
24IMS7-15-15-9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    24IMS7-15-15-9
  • Manufacturer
    Bel Power Solutions
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 15V 7W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    14-DIP Module, 9 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 2 Output 15V 15V 240mA, 240mA 14V - 36V Input
Quick Inquiry
24IMS7-15-15-9
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Bel Power Solutions
Series Melcher IMS7 (7W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Isolated Module, Conformal Coated
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 14V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 240mA, 240mA
Power (Watts) 7 W
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 84%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP Module, 9 Leads
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.4mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number 24IMS7
Voltage - Isolation 1.5 kV