24IMS15-24-24-9
Manufacturer
Bel Power SolutionsDescription
DC DC CONVERTER 24V 24V 15W
Datasheet
DatasheetPackage
17-DIP Module
Request for Quotation
24IMS15-24-24-9
lmages are for reference only.24IMS15-24-24-9
DC DC CONVERTER 24V 24V 15W
Datasheet17-DIP Module
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 2 Output 24V 24V 350mA, 350mA 14V - 36V Input
24IMS15-24-24-9
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Series | Melcher IMS15 (15W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Type | Isolated Module, Conformal Coated |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Min) | 14V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | 24V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 350mA, 350mA |
| Power (Watts) | 15 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 87% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 17-DIP Module |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | 24IMS15 |
| Voltage - Isolation | 1.7 kV |