400HFG1000MBN35X75
400HFG1000MBN35X75
400HFG1000MBN35X75
lmages are for reference only.
  • Part Number
    400HFG1000MBN35X75
  • Manufacturer
    Rubycon
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 400V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - 4 Lead
  • Delivery Services
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - 4 Lead 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
400HFG1000MBN35X75
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Rubycon
Series HFG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 4.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.95 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.031" (77.00mm)