400HFG560MBN35X50
400HFG560MBN35X50
400HFG560MBN35X50
lmages are for reference only.
  • Part Number
    400HFG560MBN35X50
  • Description
    CAP ALUM 560UF 20% 400V RADIAL
  • Delivery Services
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - 4 Lead 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
400HFG560MBN35X50
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 560 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.242 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)