400HFG1200MBN35X95
400HFG1200MBN35X95
400HFG1200MBN35X95
lmages are for reference only.
  • Part Number
    400HFG1200MBN35X95
  • Description
    CAP ALUM 1200UF 20% 400V RADIAL
  • Delivery Services
1200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - 4 Lead 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
400HFG1200MBN35X95
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 4.97 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.958 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.819" (97.00mm)