406C35S18M43200
406C35S18M43200
406C35S18M43200
lmages are for reference only.
  • Part Number
    406C35S18M43200
  • Manufacturer
    CTS-Frequency Controls
  • Description
    CRYSTAL 18.4320MHZ SERIES SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
18.432 MHz ±30ppm Crystal Series 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
406C35S18M43200
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Series 406
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 18.432 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance Series
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 406C35S18M43200 406C33A27M00000 406C33A27M00000 406C33B13M22500
Part Number 406C35S18M43200 406C33A27M00000 406C33A27M00000 406C33B13M22500
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 18.4320MHZ SERIES SMD CRYSTAL 27.0000MHZ 10PF SMD CRYSTAL 27.0000MHZ 10PF SMD CRYSTAL 13.2250MHZ 13PF SMD