4AX103K3
Manufacturer
Semtech CorporationDescription
CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard SMD
Request for Quotation
4AX103K3
lmages are for reference only.4AX103K3
DatasheetNonstandard SMD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
10000 pF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R Nonstandard SMD
4AX103K3
| Category | Capacitors - Ceramic Capacitors - |
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Capacitance | 10000 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 3000V (3kV) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Voltage |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | Nonstandard SMD |
| Size / Dimension | 0.472" L x 0.453" W (12.00mm x 11.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.299" (7.60mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 4AX103K3 | 4AX222K5 | 4AX472K5 | C0402C111G5TACTU |
| Manufacturer | Semtech Corporation | Semtech Corporation | Semtech Corporation | KEMET |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND | CAP CER 2200PF 5KV X7R NONSTND | CAP CER 4700PF 5KV X7R NONSTND | CAP CER 0402 110PF 50VDC X8G |