4AX472K5
4AX472K5
4AX472K5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    4AX472K5
  • Manufacturer
    Semtech Corporation
  • Description
    CAP CER 4700PF 5KV X7R NONSTND
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard SMD
  • Delivery Services
4700 pF ±10% 5000V (5kV) Ceramic Capacitor X7R Nonstandard SMD
Quick Inquiry
4AX472K5
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Semtech Corporation
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 5000V (5kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case Nonstandard SMD
Size / Dimension 0.472" L x 0.453" W (12.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.299" (7.60mm)