4AX103K3
4AX103K3
4AX103K3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    4AX103K3
  • Manufacturer
    Semtech Corporation
  • Description
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard SMD
  • Delivery Services
10000 pF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R Nonstandard SMD
Quick Inquiry
4AX103K3
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Semtech Corporation
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case Nonstandard SMD
Size / Dimension 0.472" L x 0.453" W (12.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.299" (7.60mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 4AX103K3 4AX222K5 4AX472K5 C0402C111G5TACTU
Part Number 4AX103K3 4AX222K5 4AX472K5 C0402C111G5TACTU
Manufacturer Semtech Corporation Semtech Corporation Semtech Corporation KEMET
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND CAP CER 2200PF 5KV X7R NONSTND CAP CER 4700PF 5KV X7R NONSTND CAP CER 0402 110PF 50VDC X8G