5.0SMDJ120A
5.0SMDJ120A
5.0SMDJ120A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    5.0SMDJ120A
  • Manufacturer
    Bourns Inc.
  • Description
    TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AB, SMC
  • Delivery Services
193V Clamp 26A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Quick Inquiry
5.0SMDJ120A
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Bourns Inc.
Series 5.0SMDJ
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 26A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)