5.0SMDJ120A
5.0SMDJ120A
5.0SMDJ120A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    5.0SMDJ120A
  • Manufacturer
    MDE Semiconductor Inc
  • Description
    TVS DIODE UP 120VRWM 193VC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AB, SMC
  • Delivery Services
193V Clamp 26A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Quick Inquiry
5.0SMDJ120A
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer MDE Semiconductor Inc
Series 5.0SMDJ
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 26A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Base Product Number -
Unidirectional Channels 1
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 5.0SMDJ120A 5.0SMDJ120A 5.0SMDJ120A-AT/13 5.0SMDJ120A-AT/7
Part Number 5.0SMDJ120A 5.0SMDJ120A 5.0SMDJ120A-AT/13 5.0SMDJ120A-AT/7
Manufacturer Littelfuse Inc. Bourns Inc. YAGEO YAGEO
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB TVS DO-214AB 120V 193V A TVS DO-214AB 120V 193V A