5.0SMDJ12A
5.0SMDJ12A
5.0SMDJ12A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    5.0SMDJ12A
  • Manufacturer
    Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Description
    SURFACE MOUNT TRANSIENT VOLTAGE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AB, SMC
  • Delivery Services
19.9V Clamp 252A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
Quick Inquiry
5.0SMDJ12A
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series 5.0SMDJ
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 252A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)