580N20002ITT
580N20002ITT
580N20002ITT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    580N20002ITT
  • Manufacturer
    CTS-Frequency Controls
  • Description
    5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SMD, No Lead
  • Delivery Services
20 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 2.5V 8-SMD, No Lead
Quick Inquiry
580N20002ITT
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Series 580
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator Crystal
Type TCXO
Frequency 20 MHz
Function -
Output Clipped Sine Wave
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±200ppb
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 6mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Base Product Number 580
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 580N20002ITT 580N20002CAT 580N20002CTT 580N20002DAT
Part Number 580N20002ITT 580N20002CAT 580N20002CTT 580N20002DAT
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra 5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra 5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra 5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra