580N20005ITT
580N20005ITT
580N20005ITT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    580N20005ITT
  • Manufacturer
    CTS-Frequency Controls
  • Description
    5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SMD, No Lead
  • Delivery Services
20 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 2.5V 8-SMD, No Lead
Quick Inquiry
580N20005ITT
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Series 580
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator Crystal
Type TCXO
Frequency 20 MHz
Function -
Output Clipped Sine Wave
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±500ppb
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 6mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)