64XR500LF
64XR500LF
64XR500LF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    64XR500LF
  • Description
    TRIMMER 500OHM 0.25W PC PIN SIDE
  • Delivery Services
500 Ohms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
64XR500LF
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 500 Ohms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 12.0
Adjustment Type Side Adjustment
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)