64XR50KLF
64XR50KLF
64XR50KLF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    64XR50KLF
  • Description
    TRIMMER 50KOHM 0.25W PC PIN SIDE
  • Delivery Services
50 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
64XR50KLF
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 50 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 12.0
Adjustment Type Side Adjustment
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)