91VR200KLF
91VR200KLF
91VR200KLF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    91VR200KLF
  • Manufacturer
    TT Electronics/BI
  • Description
    TRIMMER 200KOHM 0.5W PC PIN SIDE
  • Delivery Services
200 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
91VR200KLF
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer TT Electronics/BI
Series 91
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 200 kOhms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Side Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Rectangular - 0.402" x 0.375" Face (10.20mm x 9.53mm)