93PR200KLF
93PR200KLF
93PR200KLF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    93PR200KLF
  • Manufacturer
    TT Electronics/BI
  • Description
    TRIMMER 200K OHM 1W PC PIN TOP
  • Delivery Services
200 kOhms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
93PR200KLF
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer TT Electronics/BI
Series 93
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 200 kOhms
Power (Watts) 1W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.500" Dia (12.70mm)