AB-20.000MHZ-B2
AB-20.000MHZ-B2
AB-20.000MHZ-B2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AB-20.000MHZ-B2
  • Manufacturer
    Abracon LLC
  • Description
    CRYSTAL 20.0000MHZ 18PF TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    HC-49/U
  • Delivery Services
20 MHz ±20ppm Crystal 18pF 25 Ohms HC-49/U
Quick Inquiry
AB-20.000MHZ-B2
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Abracon LLC
Series AB
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 20 MHz
Frequency Stability ±100ppm
Frequency Tolerance ±20ppm
Load Capacitance 18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 25 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case HC-49/U
Size / Dimension 0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.530" (13.46mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AB-20.000MHZ-B2 AB-20.000MAGE-T AB-20.000MAGE-T AB-20.000MAHE-T
Part Number AB-20.000MHZ-B2 AB-20.000MAGE-T AB-20.000MAGE-T AB-20.000MAHE-T
Manufacturer Abracon LLC TXC CORPORATION TXC CORPORATION TXC CORPORATION
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description CRYSTAL 20.0000MHZ 18PF TH CRYSTAL 20.0000MHZ 12PF SMD CRYSTAL 20.0000MHZ 12PF SMD CRYSTAL 20.0000MHZ 12PF SMD