AC01S050WA1R500
Manufacturer
JAE ElectronicsDescription
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Request for Quotation
AC01S050WA1R500
lmages are for reference only.AC01S050WA1R500
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
50 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
AC01S050WA1R500
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Series | AC01 |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Connector Type | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 50 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | - |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | - |
| Mated Stacking Heights | 2.5mm |
| Height Above Board | 0.089" (2.26mm) |