AC01S050WA2R2800
AC01S050WA2R2800
AC01S050WA2R2800
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AC01S050WA2R2800
  • Description
    CONN RCPT 50POS SMD GOLD
  • Delivery Services
50 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Quick Inquiry
AC01S050WA2R2800
Series AC01
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions 50
Pitch 0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness -
Mated Stacking Heights 3mm
Height Above Board 0.108" (2.75mm)