AC01S080WA1R3000
AC01S080WA1R3000
AC01S080WA1R3000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AC01S080WA1R3000
  • Description
    CONN RCPT 80POS SMD GOLD
  • Delivery Services
80 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Quick Inquiry
AC01S080WA1R3000
Series AC01
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions 80
Pitch 0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness -
Mated Stacking Heights 2.5mm
Height Above Board 0.089" (2.26mm)