AM1220B1602
AM1220B1602
AM1220B1602
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AM1220B1602
  • Manufacturer
    Anatech Electronics Inc.
  • Description
    1220 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    12-SMD Module
  • Delivery Services
1.22GHz Center Band Pass Ceramic Filter 40 MHz 50Ohm 12-SMD Module
Quick Inquiry
AM1220B1602
Get the Price Now!
Specifications
Category Filters - Ceramic Filters -
Manufacturer Anatech Electronics Inc.
Series -
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-SMD Module
Frequency 1.22GHz Center
Impedance 50Ohm
Bandwidth 40 MHz
Insertion Loss 2.3dB
Filter Type Band Pass
Size / Dimension 0.720" L x 0.550" W (18.29mm x 13.97mm)
Height (Max) 0.190" (4.83mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AM1220B1602 AM1227B1024 AM1227B1024 AM1227B79
Part Number AM1220B1602 AM1227B1024 AM1227B1024 AM1227B79
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 1220 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1227 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1227 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1227 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE