AM1575B1561
AM1575B1561
AM1575B1561
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AM1575B1561
  • Description
    1575.42 MHZ CERAMIC BAND PASS FI
  • Package
    16-SMD Module
  • Delivery Services
1.57542GHz Center Band Pass Ceramic Filter 18 MHz 50Ohm 16-SMD Module
Quick Inquiry
AM1575B1561
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SMD Module
Frequency 1.57542GHz Center
Impedance 50Ohm
Bandwidth 18 MHz
Insertion Loss 4.5dB
Filter Type Band Pass
Size / Dimension 1.039" L x 0.630" W (26.40mm x 16.00mm)
Height (Max) 0.209" (5.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AM1575B1561 AM1575B1156 AM1575B1156 AM1575B1577
Part Number AM1575B1561 AM1575B1156 AM1575B1156 AM1575B1577
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 1575.42 MHZ CERAMIC BAND PASS FI 1575 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1575 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1575 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE