ARC23-24PA-BM01SP1
ARC23-24PA-BM01SP1
ARC23-24PA-BM01SP1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ARC23-24PA-BM01SP1
  • Manufacturer
    Amphenol Sine Systems Corp
  • Description
    24 POSITION PCB RECEPTACLE, PIN,
  • Delivery Services
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 24 position 0.174" (4.42mm)
Quick Inquiry
ARC23-24PA-BM01SP1
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Amphenol Sine Systems Corp
Series ARCSeries™
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.174" (4.42mm)
Number of Positions 24
Number of Rows 4
Row Spacing - Mating 0.173" (4.40mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 1.500" (38.10mm)
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Thermoplastic
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating -
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 7.5A
Voltage Rating 250V